Mowiąc o zasobach energii słonecznej trzeba znać pojęcia takie jak nasłonecznienie i usłonecznienie, które choć brzmią podobnie, różnią się od siebie.
Nasłonecznienie to suma natężenia promieni słonecznych na danej powierzchni w danym czasie (np. w ciągu godziny lub dnia) Nasłonecznienie podaje się w jednostce energii odniesionej do 1 metra kwadratowego powierzchni(Wh/m2, kWh/m2). Nasłonecznienie w ciągu jakiegoś czasu podawane jest jako wartość uśredniona, Np. jeśli przez pół godziny natężenie w danym miejscu wynosiło 400 W/m2, a przez kolejne pół godziny 600 W/m2, to nasłonecznienie w ciągu tej godziny równa się 500Wh/m2.
Usłonecznienie to liczba godzin, w ciągu których dociera bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Parametr ten określa warunki pogodowe a nie zasoby. Ale jest istotny w przewidywaniu możliwości wykorzystania energii słońca. Parametr ten używa się do szacowania ile godzin będzie pracować instalacja. W Polsce największe usłonecznienie występuje w Kołobrzegu, przeszło 1620 godzin rocznie. W Warszawie nieco mniej 1579 godzin. W Zakopanym usłonecznienie to tylko 1467 godzin rocznie.
Polska na tle innych państw Europy ma raczej niskie nasłonecznienie. Mniejsza ilość energii słonecznej jest w Niemczech, Wielkiej Brytanii i krajach północnych. Średnie nasłonecznienie w Polsce to ok 1000 kW/m2 rocznie. Daleko nam do Hiszpanii czy Włoch, gdzie wartość ta jest 2 razy wyższa.
Nasłonecznienie w Polsce jest w miarę równomierne, jeśli chodzi o poszczególne regiony kraju.
Nieco większe wartości to województwo lubelskie, max 1050 kW/m2.
Najmniejsze nasłonecznienie przypada na województwo śląskie i północ kraju. Lokalnie nawet poniżej 1000 kW/m2.
Zasoby energii słonecznej w Polsce wykazują dużą zmienność w ciągu roku, a nawet w cyklu dobowym.
Zimą nasłonecznienie jest aż 7 razy niższe niż latem. Najwięcej energii słonecznej dociera do ziemi w czerwcu i lipcu. Są to wartości przekraczające 150 kWh/ m2 miesięcznie. Zimą dni są krótkie, więc niewiele energii słonecznej do nas dociera. Wartość nasłonecznienie w grudniu to zaledwie 25 kWh/m2.
Aby skutecznie wykorzystać energię słońca kolektory i baterie słoneczne ustawia się zawsze w kierunku południowym.
W ciągu roku kąt padania promieni słonecznych ulega zmianie, dlatego istotny jest kąt nachylenia urządzeń.
W lecie słońce góruje wysoko na niebie, aby uchwycić jak najwięcej energii słonecznej urządzenia powinny być minimalnie nachylone, niemal płasko.
Zimą odwrotnie, słońce znajduje się bardzo nisko nad horyzontem. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie ustawić urządzenia pod dużym kątem niemal pionowo. Jesień i wiosna to czas umiarkowanego górowania słońca.
Optymalnym rozwiązaniem jest pochylić płaszczyzny urządzeń solarnych o kąt 45 stopni.
Najczęściej kolektory i baterie słoneczne są trwale przymocowane do dachu i nie ma możliwości zmieniać ich nachylenia w ciągu roku.